Tygodniowy urlop na Mazurach. Praktyczny przewodnik

Jezioro w Wydminach
Jezioro w Wydminach

Jak spędzić tydzień na Mazurach, tak by wyczerpać wszelkie możliwe formy spędzania wolnego czasu. Miłośnicy natury mają tu kilkaset przepięknych jezior, a wokół nich tysiące obiektów noclegowych, rekreacyjnych, hoteli Spa, domków letniskowych, idealne miejsca na tradycyjny wypoczynek. Mazury oferują jednak o wiele więcej. Wielbiciele zabytków także mają tu wiele interesujących atrakcji. Szlak zamków krzyżackich, twierdza Boyen, kwatera Hitlera, Stańczyki to obiekty, które mówią bardzo dużo o historii tego regionu, można w nich odnaleźć atmosferę dawnych czasów.

Przygotowaliśmy dla Was plan tygodniowej wycieczki, który zahacza o zwiedzanie, odpoczywanie na plaży i aktywny wypoczynek przy sportach wodnych.

Pierwszy dzień

Wszyscy pełni sił, by rozpocząć urlop? Na początek proponujemy wycieczkę po zamkach krzyżackich. Wybraliśmy dwie warownie, którym warto poświęcić więcej uwagi, zamek w Reszlu i Kętrzynie. Płatny wstęp w wysokości do 10 zł gwarantuje niesamowitą przygodę i podróż w czasie. Zwiedzając dziedzińce, wnętrza i wieże zamków łatwo poczuć średniowieczny klimat.

Zamek w Reszlu
Zamek w Reszlu

Po południe warto poświęcić na zobaczenie Sanktuarium w Świętej Lipce. Jest to mała miejscowość niedaleko Kętrzyna. Wcześniej można sprawdzić harmonogram koncertów organowych, które w sezonie odbywają się tu regularnie każdego dnia. Nocleg proponujemy zrobić w Kętrzynie, a wieczór spędzić w przytulnej knajpce.

Drugi dzień

Kolejny dzień zaczynamy od odwiedzenia kwatery Hitlera, tzw. Wilczego Szańca w Gierłoży. Kilkugodzinny spacer z przewodnikiem powinien dostarczyć wielu interesujących informacji odnośnie tworzenie kwatery, zamachu i historii II wojny światowej. To miejsce przyciąga rocznie tysiące miłośników historii. W tej samej miejscowości kilka km dalej znajduje się Mazurski Park Miniatur, a w nim dziesiątki miniatur najsłynniejszych mazurskich budowli, dworków, zamków. W jednym miejscu można zobaczyć wyjątkowe miejsca tego regionu.

Teraz zmierzamy w kierunku Giżycka. Ci, których siły jeszcze nie opuszczają powinni zajechać do Muzeum Mazurskiego w Owczarni na trasie Kętrzyn-Giżycko i zobaczyć jak wygląda prawdziwa mazurska chata z całym wyposażeniem.

Giżycko
Giżycko

Po południu proponujemy spacer po molo w Giżycku i obiad w restauracji. Gorąco polecamy Kuchnię Świata na plaży. Znajdziecie tu obszerne menu z miejscowymi daniami, rybami. Wieczorem można wybrać się na dyskotekę do Pasażu lub odpocząć w hotelu.

Trzeci, Czwarty dzień

Kolejne dwa dni proponujemy spędzić w Giżycku, ciesząc się ze słońca na plaży. Jeżeli chodzi o zakwaterowanie opcji jest naprawdę wiele. Jest w czym przebierać, hotele, apartamenty, pokoje do wynajęcia. Na stronach internetowych jest wiele propozycji. W czasie tych dwóch dni można wynająć jacht ze sternikiem i podziwiać Mazury z perspektywy Niegocina.

Port na Niegocinie
Port na Niegocinie

Jeżeli zechcecie całe dwa dni wykorzystać na żagle warto popłynąć na północ do Węgorzewa przez Wielkie Jeziora Mazurskie. Jeżeli pogoda dopisze, zabawy jest co niemiara. Nic tak bardziej nie satysfakcjonuje na jeziorach jak żagle. Bardziej leniwi i spragnieni wypoczynku powinni zostać w Giżycku i korzystać z uroków lata nad jeziorem.

Piąty, Szósty  dzień

Żeby poznać lepiej klimat mazurskiej wsi sugerujemy skorzystać z ofert gospodarstw agroturystycznych. Jako, że nasz plan posuwa się na wschód proponujemy poszukać ofert gdzieś między Giżyckiem a Oleckiem. Dwudniowy pobyt w takim miejscu może przynieść wiele przyjemności. Bliskość z naturą, zwierzętami jest szczególnie istotne dla dzieci. Jeżeli spędzasz urlop ze swoimi pociechami nie zastanawiaj się i wybierz pobyt w takim gospodarstwie, najlepiej w bliskiej odległości od jeziora, by móc przy okazji oddać się wodnym szaleństwom. Wieczorem obowiązkowo musicie rozpalić ognisko a ranek rozpocząć od wspólnej przejażdżki rowerami po okolicy. Polecamy także przejażdżki konno po lesie. Taka forma odpoczynku potrafi odprężyć i dobrze zregenerować.

Siódmy dzień

Na koniec wycieczki Stańczyki i zakon Kamedułów w Wigrach. Bliźniacze mosty stanowią idealny punkt obserwacyjny. Nie spędzicie tu więcej niż kilkadziesiąt minut. W klasztorze jest już więcej do zobaczenia, spacer po parku, zwiedzenie wnętrza.

Stańczyki
Stańczyki

Przed wyjazdem proponujemy zatrzymać się w zajeździe nad jeziorem Wigry i uraczyć się przepysznymi kartaczami z mięsem, tradycyjnym daniem w tych stronach kraju.

Mamy nadzieję, że nasz plan pomoże Wam podjąć decyzję i ruszycie na Mazury. Piękne jeziora i zabytki czekają na Was.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge