Przewodnik Warszawa – odkrywanie Pragi

przewodnik-warszawa-3

Z każdym rokiem Warszawa odrobinę zmienia swoje oblicze. W mieście przybywa miejsc zadbanych i turystycznie atrakcyjnych. Świetnym przykładem jest warszawska Praga, która jeszcze nie tak dawno odstraszała turystów i była uważana za dzielnicę niebezpieczną, a dziś wyrasta na kolejne centrum życia kulturalnego i rozrywkowego. Prezentujemy Przewodnik Warszawa dedykowany właśnie tej wyjątkowej dzielnicy!

Spacerem po Pradze – zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem

O turystycznej atrakcyjności Pragi decyduje przede wszystkim fakt, że dzielnica ta tylko w nieznacznym stopniu ucierpiała podczas II wojny światowej. Już w XIX wieku na obszarze odrębnego niegdyś miasteczka zaczęły powstawać liczne zakłady fabryczne. W 20-leciu międzywojennym Praga zdecydowanie miała charakter dzielnicy robotniczej. Po wojnie stała się jedynym miejscem, w którym przetrwał specyficzny folklor charakterystyczny dla robotniczej Warszawy oraz duże partie historycznej zabudowy.

Podczas spaceru ulicami Pragi odwiedzić można m. in. Cerkiew św. Marii Magdaleny – pamiątkę okresu rozbiorów. Pełne wezwanie świątyni brzmi Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. Ta okazała XIX-wieczna budowla w momencie powstania miała służyć rozrastającej się społeczności rosyjskiej Pragi, ale również symbolicznie podkreślać obecność i dominującą rolę religii i kultury rosyjskiej na zaanektowanych podczas rozbiorów ziemiach dawnej Rzeczypospolitej.

Na przełomie XIX i XX wieku została również wzniesiona Katedra śś. Floriana Męczennika i Michała Archanioła przez wielu uważana za wzór polskiej architektury sakralnej ze względu na nawiązania do gotyku nadwiślańskiego. Strzeliste wieże kościoła górują nad Pragą i stanowią widok świetnie znany wszystkim wjeżdżającym do Warszawy pociągiem od strony dworca Wschodniego.

Podczas zwiedzania Warszawy warto pamiętać, że i na Pradze toczyły się powstańcze walki. Na ścianach kamienic przy ul. Brzeskiej wciąż widoczne są ślady po kulach – pamiątka zaciekłych zmagań o zlokalizowany tu budynek centrali telefonicznej.

Główną atrakcja Pragi jest dziś jednak zabudowa z XIX i początków XX wieku. Praskie podwórka, często ozdobione kapliczkami, mają swój wyjątkowy klimat. Wysokie kamienice, niejednokrotnie z przepięknymi klatkami schodowymi robią wrażenie, nawet jeśli bywają odrapane i wydają się nieco zapomniane (nie tylko przez czas, ale również przez konserwatorów). Unikatowy klimat dzielnicy stał się inspiracją dla wielu inicjatyw artystycznych, kulturalnych i rozrywkowych. Do wyjątkowo klimatycznych miejsc należy ul. Ząbkowska. Obiekty takie jak ratusz Skaryszewa czy folwark Szmula Zbytkowera, powszechnie szanowanego XVIII-wiecznego kupca i przedsiębiorcy, jednej z najbarwniejszych postaci w historii Pragi. W niewielkiej odległości znajduje się również ulica Targowa z budynkiem Starej Synagogi i słynny Bazar Różyckiego istniejący w tym miejscu od XIX wieku! Do niezwykle ciekawych obiektów zlokalizowanych w tej okolicy należą również budynki Warszawskiej Wytwórni Wódek i Dworca Wileńskiego.

Przewodnik Warszawa – a może zwiedzanie stadionu PGE Narodowego?

Zwiedzanie Pragi można połączyć z wycieczką na PGE Narodowy! Największy obiekt sportowy w Polsce jest dostępny dla turystów. Podczas zwiedzania odkrywamy nie tylko nowoczesne rozwiązania zastosowane we współczesnym obiekcie, ale także przypominamy sobie dzieje Stadionu Dziesięciolecia i Jarmarku „Europa”, w miejscu których powstał Narodowy! Jest więc okazja, aby poczuć się jak gwiazda sportu (np. podczas przejścia tunelem dla zawodników), jak i momenty uśmiechu i sentymentalnej zadumy. Stadion można zwiedzać m. in. trasą piłkarza, ekskluzywną i historyczną. Każda z nich kryje swoje tajemnice.

Nasz Przewodnik Warszawa to tylko kilka skromnych zapowiedzi atrakcji, które czekają na Państwa na Pradze, na portalu: http://warszawazwiedzanie.pl/ czeka znacznie więcej informacji i pomysłów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge