Lukier plastyczny używany podczas przygotowania tortów

lukier-plastyczny

Jednym z niezastąpionych składników podczas przygotowywania tortów jest lukier plastyczny. Obecnie wielu cukierników nie wyobraża sobie bez niego ozdabiania swoich wypieków. Zatem czym dokładnie jest wspomniany lukier oraz w jaki sposób możemy za jego pomocą udekorować nasze torty?

Coraz bardziej popularny lukier plastyczny

Lukier plastyczny to popularna cukrowa masa. Jest to idealny produkt, dzięki któremu możemy udekorować tort lub też inne wypieki. Posiada konsystencję stałą, wręcz gumowatą. Dzięki temu istnieje możliwość wykonywania z niego między innymi tortów w stylu angielskim. Jest to specjalna masa za pomocą której możemy uformować dowolne kształty. Zatem co najczęściej jest wykonywane z tego typu lukru?

W jaki sposób lukier plastyczny jest wykorzystywany?

Warto pamiętać, iż lukier plastyczny bardzo często jest wykorzystywany przez wielu cukierników do pokrycia całego ciasta. Dzięki temu istnieje możliwość jego dowolnego udekorowania. Jednak ze wspomnianej masy cukrowej bardzo często wykonywane są różnego rodzaju elementy ozdobne. Są to między innymi figurki, jak również niewielkie elementy ozdabiające najczęściej torty. Z takiej masy możemy wykonywać także napisy. Popularne są także kwiaty z lukru plastycznego. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, iż taki lukier jest nie tylko łatwo formowany. Wszystkie ozdoby, które z niego wykonamy są jadalne.

Lukier plastyczny można zrobić samemu

Taki lukier plastyczny możemy zakupić przede wszystkim w sklepie lub też w internecie. Obecnie można znaleźć bardzo wiele kolorów tego typu produktu. Dzięki temu nasze wypieki ozdobione taką masą będą się pięknie prezentowały. Jednak warto pamiętać także o tym, iż tego typu lukier możemy zrobić także samemu. Wystarczy jedynie przygotować cukier puder, żelatynę oraz glukozę spożywczą w proszku, a także wodę oraz aromat migdałowy lub waniliowy. Całość powinniśmy wymieszać i doprowadzić do jednolitej konsystencji. Tym sposobem możemy ozdobić nasze wypieki.

Niewiele osób ma świadomość jednak wszystkie atrakcyjne dekoracje, które znajdują się na wielu tortach są wykonane przeważnie z lukru plastycznego. To właśnie tego typu produkt najczęściej używany jest do dekorowania wypieków. Warto pamiętać, iż jest on powszechnie dostępny, dzięki temu nie będziemy mieć większych problemów z jego zakupem. Jednak także taki lukier przeznaczony do dekoracji tortu możemy wykonać samemu. Nie jest to zbyt trudne, z pewnością z tym zadaniem poradzi sobie każdy, nawet amator.