Kuźnia w Siodełku

Rezerwat przyrody Łężczok położony jest w dolinie Odry, w województwie śląskim, w powiecie raciborski. Pomiędzy Raciborzem, Nędzą, Zawadą Książęcą a Babicami. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” Został utworzony w 1957 roku dla ochrony wielogatunkowego lasu łęgowego i pocysterskich stawów rybnych. Zajmuje powierzchnię 408 ha i należy do największych w Polsce.

Fauna Łężczoka obejmuje m.in. 249 gatunków ptaków, kilkaset gatunków bezkręgowców, ponadto 46 gatunków dziko żyjących ssaków, itd. Na liście gatunków chronionych znajdują się : ślimak winniczek, ropucha zwyczajna i zielona, kumak nizinny, huczek ziemny, traszka grzebieniasta i zwyczajna, rzekotka drzewna, zaskroniec, jaszczurka zwinka, jeż, kret, ryjówka, wiewiórka, łasica oraz liczne gatunki ptaków.

Flora rezerwatu obejmuje ponad 400 gatunków roślin naczyniowych, w tym 70 gatunków drzew oraz 54 gatunki roślin zarodnikowych. W powyższej liczbie znajduje się też około 30 gatunków roślin chronionych, m.in. : kruszyna pospolita, barwinek pospolity, rosiczka okrągłolistna, konwalia majowa, pływacz zwyczajny.

5f41d4b2-0b17-0dfb-f00c-afc550172347.thumbUnikalna oraz bogata fauna i flora rezerwatu znalazła dogodne warunki do przetrwania dzięki czynnikom biogeograficznym. Przez obszar rezerwatu wiodą także trasy przelotów ptactwa do ciepłych krajów, dla którego Rezerwat Przyrody Łężczok jest przystankiem w podróży.f4d2a5b5-a860-a01c-e5c1-42369494399a.thumbNa obszarze rezerwatu rosną wspaniałe okazy wiekowych drzew. Należy do nich 400-letni dąb szypułkowy z grobli stawowej, będący jednym z trzech najstarszych drzew na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” – drzewo to jest czasami nazywane Dębem Sobieskiego.

Dużą atrakcją rezerwatu są również występujące na jego terenie stawy: Salm Duży, Salm Mały, Babiczak, Tatusiak, Grabowiec, Ligotnik, Brzeziniak i Markowiak. Stawy te zostały założone do hodowli ryb przez rudzkich cystersów na przełomie XIV i XV wieku. Ich ogólna powierzchnia wynosi około 218 ha.

ac70d62e-124b-8693-5352-8915fdecbe59.thumb

Na terenie Łężczoka znajduje się też jeden z obiektów zabytkowych gminy, wpisany do rejestru zabytków. Jest nim dworek myśliwski, usytuowany pomiędzy stawami Ligotnik i Brzeziniak, w południowej części rezerwatu. Został zbudowany przez właściciela dóbr Babice około 1783 roku. Po wojnie mieściła się w nim gajówka, jednakże obecnie budynek stoi opuszczony i jest zdewastowany.

9fe17eae-e6a1-51c9-7206-539172c7afbb.thumb

Przez teren rezerwatu przechodzą również dwa długodystansowe szlaki turystyczne: Szlak Husarii Polskiej z Będzina do Krzanowic, upamiętniający przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego na Wiedeń, oraz Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych, przebiegający z Chałupek do Bierawy.

Więcej informacji na stronie kuzniawsiodelku.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge