Fototapeta dla dzieci – jak urządzić pokój malucha?

Fototapety

Odpowiedni wystrój pokoju dla dziecka nie jest prostą sprawa. Powinien odpowiadać wiekowi i malucha i pasować do etapu jest rozwoju, a jednocześnie pobudzić malucha do chęci poznawania świata i towarzyszących mu zjawisk.

Czy fototapeta dla dzieci łączy te cechy? W udzieleniu odpowiedzi pomagają nam eksperci w tym fachu. Przejdź do fototapetynawymiar.eu.

Błękit i róż

Tradycyjnie, zostało przyjęte, że wyprawkę i pokój dla dziecka urządzamy w kolorze zależnym od jego płci – niebieską dla chłopca i różową dla dziewczynki. Współcześni rodzice powoli odchodzą od tych założeń, chcąc uczynić miejsce dla potomka po prostu przytulnym i przyjemnym. Ma to związek z intensywnymi zmianami społecznymi XXI wieku; dziewczęta nie szykują się do ról gospodyń lecz ekonomistek i managerów, a chłopcy nie będą obsługiwani w domu niczym pokolenie ich dziadków. Rodzice traktują pokój dziecięcy nie tylko jako pomieszczenie, lecz element wsparcia rozwoju; ma rozbudzać ciekawość świata i wspierać jego kreatywne postrzeganie. Jednocześnie, mają świadomość, że ściany mogą być narażone na efekty pomysłów i zabaw – dlatego, tak dużą popularnością cieszą się fototapety. Chronią ścianę, mogą być przecierane i myte, a w razie zniszczenia, bardzo łatwo i stosunkowo tanio wymienione na nowe.

Superman kontra kosmos

Różne bywają koncepcje na dziecinny pokój. Modne są fototapety z bohaterami bajek i komiksów. Według niektórych rodziców, to przemijające mody, decydują się zatem na bardziej uniwersalne wzory – motywy roślinne, ładne zwierzątka, bąbelki lub gwiazdy. Motywy związane z kosmosem i ułożeniem gwiazd przodują w wybieranych wzorach, i to nie tylko do dziecięcych pokoi. Równie chętnie wybierają je nastolatkowie i osoby dorosłe. Częste jest też dekorowanie pokoju fototapetami przedstawiającymi lekko naukowe podejście do otaczającej nas rzeczywistości – zbliżeń z mikroskopu, modelu budowy cząsteczek, czy map świata (politycznych, geograficznych) lub historycznych zamków. Dzięki ogromnemu wyborowi wzorów, z łatwością można dopasować fototapetę do zainteresowań lub marzeń mieszkańca pokoju.

Jak dobrać fototapetę?

Na koniec, przedstawiamy kilka praktycznych porad, jak dobrać odpowiednią fototapetę do dziecięcego pokoju. Aby ozdoba ściany okazała się sukcesem, należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak :

  • wiek dziecka – nie obrażajmy nastolatka wzorami z misiem i nie męczmy pięciolatka układem okresowym pierwiastków
  • zainteresowania – dobrze, aby były to zainteresowania dziecka, które warto pielęgnować, nie zaś ambicje rodzica
  • łagodną kolorystykę – w pokoju, w którym pociecha również śpi i odrabia lekcje nie powinno być zbyt jaskrawych kolorów, ponieważ rozpraszają uwagę i mogą powodować irytację
  • estetykę całego pomieszczenia – w pokoju małego odkrywcy dziwnie wyglądają słodkie króliczki, podobnie jak schemat budowy mózgu w królestwie małej księżniczki