Deszcz na urlopie. Co robić?

Od kilku dni wszyscy, bez wyjątku powinniśmy się cieszyć słonecznym latem. Zamiast tego pierwsze dni wakacji przywitały nas deszczem i chmurami na niebie. Niezbyt zachęcająca pogoda na rodzinne wyjazdy. Cóż więc zrobić, skoro pole namiotowe na Mazurach czeka, a domki letniskowe nad morzem już dawno są przygotowane na przyjazd gości? Czy w takich warunkach pogodowych można spędzić przyjemny urlop i cieszyć się z należytego wypoczynku?

Aktywnie

Przygotowaliśmy kilka pomysłów, które można zrealizować w deszczowej porze lata. Grunt to pozytywne nastawienie  i chwytanie wszystkich możliwych propozycji. Deszcz co prawda wyklucza całodniowy wypoczynek na plaży i opalanie się na słońcu, ale nie przeszkadza w organizowaniu wycieczek krajoznawczych. Jeżeli spędzasz wakacje z dzieckiem warto wybrać ścieżkę edukacyjną, odwiedzając ciekawe muzea, zabytki, obiekty kulturalne.

W każdej części Polski znajdują się interesujące miejsca, które warto zobaczyć. Mazury przyciągają miłośników historii, oferując możliwość odwiedzenia średniowiecznych zamków krzyżackich w Malborku, Kętrzynie, Rynie, Szczytnie czy Reszlu. W stolicy można odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego lub Centrum Nauki Kopernik. W Małopolsce czeka największa Kopalnia Soli w Wieliczce.

Opcji jest naprawdę wiele. Co prawda taka forma spędzania wolnego czasu nie gwarantuje odpoczynku, wręcz przeciwnie, po całym dniu wycieczek przynosi duże zmęczenie. W takich sytuacjach kilka dni warto poświęcić na Aqua Parki lub kryte baseny.

Spokojnie

Co jednak zrobić, kiedy urlop został już wcześniej zaplanowany? Szkoda rezygnować z opłaconych kwater, nawet jeśli prognozy pogody w dalszym ciągu przewidują deszcz. Wówczas trzeba wykazać się dużą kreatywnością w organizowaniu zajęć. Podczas rodzinnych wyjazdów warto postawić na integrację.

Wspólne zabawy i gry przy stole mogą czasem przynieść o wiele więcej satysfakcji niż odpoczywanie na plaży. Pamiętajcie więc o spakowaniu gier planszowych, kart. Każdy we własnym zakresie powinien też zabrać ze sobą ulubioną lekturę. Spokojne wieczory przy książce mogą okazać się bardzo relaksujące.

Na mokro

Deszcz nie taki straszny dla każdego. Są i tacy, dla których letni, ciepły deszcz jest doskonałym uzupełnieniem różnych czynności. Spacer po lesie, jazda na rowerze, wędrówka po górach, bieganie. Dla chcącego nic trudnego. Na szlakach górskich, gdzie lekka ulewa jest w zasadzie bardzo częstym zjawiskiem, niezależnie od tego, można spotkać wielu wędrowców.

Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim obuwiu i ubraniu. Kurtka przeciwdeszczowa to podstawa każdej górskiej wyprawy. Nawet, kiedy na niebie świeci Słońce zawsze warto ją mieć pod ręką w plecaku.

Jak wynika z powyższych propozycji, nawet deszcz nie przeszkodzi w spędzeniu satysfakcjonujących wakacji. Potrzebne są właściwie dwa elementy. Pierwszy to pozytywne nastawienie. Dla wielu ulewa za oknem wydaje się ogromną przeszkodą, nie do przejścia. Wtedy pojawia się drugi element, czyli znalezienie takich zajęć i aktywności, które mimo deszczu będą mogły w pełni zająć wolny czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge