Lukier plastyczny używany podczas przygotowania tortów

lukier-plastyczny

Jednym z niezastąpionych składników podczas przygotowywania tortów jest lukier plastyczny. Obecnie wielu cukierników nie wyobraża sobie bez niego ozdabiania swoich wypieków. Zatem czym dokładnie jest wspomniany lukier oraz w jaki sposób możemy za jego pomocą udekorować nasze torty?

Coraz bardziej popularny lukier plastyczny

Lukier plastyczny to popularna cukrowa masa. Jest to idealny produkt, dzięki któremu możemy udekorować tort lub też inne wypieki. Posiada konsystencję stałą, wręcz gumowatą. Dzięki temu istnieje możliwość wykonywania z niego między innymi tortów w stylu angielskim. Jest to specjalna masa za pomocą której możemy uformować dowolne kształty. Zatem co najczęściej jest wykonywane z tego typu lukru?

W jaki sposób lukier plastyczny jest wykorzystywany?

Warto pamiętać, iż lukier plastyczny bardzo często jest wykorzystywany przez wielu cukierników do pokrycia całego ciasta. Dzięki temu istnieje możliwość jego dowolnego udekorowania. Jednak ze wspomnianej masy cukrowej bardzo często wykonywane są różnego rodzaju elementy ozdobne. Są to między innymi figurki, jak również niewielkie elementy ozdabiające najczęściej torty. Z takiej masy możemy wykonywać także napisy. Popularne są także kwiaty z lukru plastycznego. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, iż taki lukier jest nie tylko łatwo formowany. Wszystkie ozdoby, które z niego wykonamy są jadalne.

Lukier plastyczny można zrobić samemu

Taki lukier plastyczny możemy zakupić przede wszystkim w sklepie lub też w internecie. Obecnie można znaleźć bardzo wiele kolorów tego typu produktu. Dzięki temu nasze wypieki ozdobione taką masą będą się pięknie prezentowały. Jednak warto pamiętać także o tym, iż tego typu lukier możemy zrobić także samemu. Wystarczy jedynie przygotować cukier puder, żelatynę oraz glukozę spożywczą w proszku, a także wodę oraz aromat migdałowy lub waniliowy. Całość powinniśmy wymieszać i doprowadzić do jednolitej konsystencji. Tym sposobem możemy ozdobić nasze wypieki.

Niewiele osób ma świadomość jednak wszystkie atrakcyjne dekoracje, które znajdują się na wielu tortach są wykonane przeważnie z lukru plastycznego. To właśnie tego typu produkt najczęściej używany jest do dekorowania wypieków. Warto pamiętać, iż jest on powszechnie dostępny, dzięki temu nie będziemy mieć większych problemów z jego zakupem. Jednak także taki lukier przeznaczony do dekoracji tortu możemy wykonać samemu. Nie jest to zbyt trudne, z pewnością z tym zadaniem poradzi sobie każdy, nawet amator.

Zaufaj profesjonalistom, czyli dlaczego warto korzystać z usług biur rachunkowych?

Startup Stock Photo

Poświęcanie swojego cennego czasu na księgowość nie jest obecnie koniecznością, gdyż na rynku działają profesjonalne firmy prowadzące biura rachunkowe. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale także niepotrzebnych nerwów. Czy rzeczywiście warto powierzyć księgowość zewnętrznej firmie? Na jakie korzyści możemy liczyć, decydując się na skorzystanie z tego typu usług?

Biuro rachunkowe nie tylko dla dużej firmy

Okazuje się, że z usług biura rachunkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także małe firmy. Samodzielne rozwiązywanie wszystkich problemów związanych z księgowością jest czasochłonne i wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, którą trzeba ciągle aktualizować. Który przedsiębiorca ma na to czas czy głowę? Dlatego też znacznie korzystniejszą opcją jest wyręczenie się biurem rachunkowym, które zajmie się dokumentacją i korespondencją. Koniec ze staniem w niemającej końca kolejce w urzędzie czy też odpowiadanie na urzędowe pisma. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na dopilnowanie zleceń, wdrożenie nowych pomysłów i ogólny rozwój firmy. Renomowane biuro rachunkowe wykona wszystkie powierzone zadania profesjonalnie i szybko. To samo dotyczy ksiąg handlowych. Fachowcy znacznie lepiej zajmą się prowadzeniem miesięcznych i całorocznych rozliczeń, dzięki czemu przedsiębiorca nie będzie musiał obawiać się kontroli z urzędu skarbowego.

Dlaczego wato postawić na biuro rachunkowe?

Jako, że Polska jest częścią Unii Europejskiej, to przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z dodatkowego finansowania. Należy jednak liczyć się z koniecznością rozliczenia się z faktu otrzymania dodatkowych funduszy. Zamiast głowić się nad tym, jak najkorzystniej będzie je wykorzystać, warto wspomóc się wiedzą i doświadczeniem biura rachunkowego. Specjaliści doradzą, jak wykorzystać wolne środki unijne, aby nie pojawiła się konieczność ich zwrócenia. Zaletą zewnętrznych firm zajmujących się księgowością jest to, że przedsiębiorca korzystający z ich usług nie ponosi dodatkowych kosztów pracy przy jednoczesnym zaspokojenia wszystkich potrzeb swojej firmy. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i przeszkolenia, to prowadzenie księgowości w pojedynkę będzie z góry skazana na niepowodzenie. Co więcej, niektóre biura rachunkowe wychodzą naprzeciw swoim klientom, oferując możliwość załatwienia wszelkich formalność bez odwiedzania ich siedziby osobiście. Tak więc śmiało można współpracować z najlepszymi profesjonalistami z zupełnie innej miejscowości.

Jak stworzyć funkcjonalne mieszkanie?

kuchnie-na-wymiar-2

Miejsce, w którym żyjemy powinno być nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Dzięki temu codzienne czynności w naszym mieszkaniu będą zwyczajnie przyjemne, a my nie będziemy tracić czasu na zbędne czynności. O czym należy pamiętać urządzając konkretne pomieszczenia w naszym domu?

Kuchnia

Dla wielu kuchnia to prawdziwe serce domu. By jednak takim zostało, należy odpowiednio ją wyposażyć, jak i zaaranżować. Tylko wtedy przebywanie w niej będzie sprawiało nam prawdziwą radość. Po pierwsze – meble w kuchni powinny być dostosowane do naszego wzrostu. W wielu przypadkach o tym zapominamy, jednak gdy jesteśmy niscy, bądź bardzo wysocy odpowiednia wysokość mebla zapewni nam komfort codziennej pracy w kuchni. Po drugie decydujmy się na kuchnie na wymiar Poznań. Dlaczego? Bo te zapewniają nam spersonalizowane rozwiązania dokładnie dedykowane naszym potrzebom. Na dłuższą metę łatwo docenić świetną organizację w kuchni, dzięki odpowiednio dopasowanym szafkom.

Sypialnia

Sypialnia to miejsce relaksu i wypoczynku. To tutaj powinniśmy zasypiać, jak i budzić się z uśmiechem na twarzy. Nie zawsze to jednak łatwe, gdy wszędzie wokół leżą ubrania, a w kącie czeka stos prania do złożenia. Tym samym nasza sypialnia z ostoi spokoju szybko przemienia się w miejsce, które nas denerwuje. Jak temu zaradzić? W sypialni bardzo ważne są szafki i ich odpowiednia pojemność. Co więcej, istotne są także pudełka do przechowywania, które pomieszczą wszelkie szpargały.

Salon

To wyjątkowe miejsce, w które łączy w sobie wiele funkcjonalności. W salonie wypoczywamy, spędzamy czas z rodziną, ale także uczymy się i pracujemy. Tym samym jego odpowiednie zaplanowanie pozwala na efektywne spędzenie czasu. Nim zabierzemy się za aranżację salonu, zastanówmy się, co będziemy w nim robić. Oglądać telewizję? Czytać książki? Ćwiczyć na rowerku stacjonarnym? Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie urządzić nie tylko ładny salon, ale i taki, który jest funkcjonalny i odpowiada naszym potrzebom.

Łazienka

To zmora wielu osób, które zajmują się aranżacją wnętrz. Mała, nieforemna, a przecież musi tyle pomieścić. Pralka, prysznic, umywalka, toaleta, a do tego jeszcze stos kosmetyków i ręczniki! W łazience najważniejsze jest szukanie przestrzeni tam, gdzie jej nie ma! Gdy zaprojektujemy łazienkę wykorzystując każdy centymetr, jaki mamy do dyspozycji, sami się zdziwimy, ile rzeczy można pomieścić w tym małym i niepozornym pomieszczeniu.

Funkcjonalne mieszkanie, jest nie tylko piękne, ale i ułatwia nam codzienne życie! Warto zadbać o to, by każde pomieszczenie było estetyczne i zwyczajnie wygodne.

Optymalizacji kosztów prowadzenia agroturystyki w domkach letniskowych

agroturystyka

Agroturystyka jest jedną z dziedzin działalności biznesowej cieszącej się rosnącą popularnością. Ludzie na co dzień pracujący w korporacjach, przebywający w zgiełku dużych miast, chcą w końcu odpocząć od ciągłego stresu. Gonitwa życia uświadamia wielu osobom, że cenne są chwile spędzone z rodziną, w naturze, w spokoju i ciszy. To idealny czas i miejsce dla wciąż rozwijanego biznesu agroturystycznego. W ramach tej działalności goście mogą spędzić czas z dala od miejskiej infrastruktury. Każdego dnia znajdować mogą coś ciekawego do zwiedzenia czy zrobienia. Rzeczy nie wyglądają tak ładnie z punktu widzenia właściciela gospodarstwa lub domków letniskowych. Zaczyna się sezon pracy.

Oczami przedsiębiorcy

Osoby trudniące się agroturystyką na przykład w domkach letniskowych rozpoczynają okres pełen wyzwań, ale jednocześnie i zysków. Jest wiele kosztów, które każdego roku sumują się i mogą znacząco obniżyć zyski z ich działalności. Domki wymagają konserwacji, remontów. Sprzęty wewnątrz potrafią zaginąć lub się psują. Przedsiębiorca musi też uiszczać wpłaty do skarbu państwa za nieruchomości i grunty, z których korzysta. Obniżenie kosztów w niektórych tych obszarach przełoży się na ostateczne zyski.

Nie bez różnicy dla zysków będzie też oferta, jaką ma dane gospodarstwo agroturystyczne. Przyjezdni liczą na dobry posiłek i różne atrakcje. Wypoczynek nie oznacza bierność i nudę. To kolejna sposobność na pomnożenie zysków. Rolnicy często łączą działalność agroturystyczną z hodowlą koni, czasem wypożyczają swoim gościom małe pojazd terenowe. Cenne może być poinformowanie gości o miejscowych szlakach turystycznych albo jeziorach czy plażach. Warto będzie wspomnieć przyjezdnym, gdzie odbywają się w sezonie imprezy kulturowe i rozrywkowe.

Dalsze obniżanie kosztów

Minimalizacja zasobów używanych podczas sezonu może być pierwszym najskuteczniejszym środkiem obniżenia opłat. O ile ciężej zrobić coś z elektrycznością, o tyle sposób użytkowania wody w gospodarstwie czy domkach letniskowych można zmienić. Świetne oszczędności przyniosą elektryczne podgrzewacze wody. Ich cechą charakterystyczną jest to, że pobierają energię tylko w momencie faktycznego korzystania z nich. Poza sezonem koszty ich używania mogą być praktycznie żadne. To dlatego idealnie sprawują się w tych obiektach. Urządzenia te są tańsze, stosunkowo prostsze w instalacji, a goście docenią łatwość posługiwania się nimi.

Wkłady filtrujące Dafi – najlepszy wybór

filtry

Nasze ciało w 70% składa się z wody, dlatego tak kluczowe dla zdrowia jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Eksperci zalecają picie minimum dwóch litrów wody dziennie, co dla kilkuosobowej rodziny daje codziennie naprawdę spore ilości. Trudno jest codziennie dostarczać takie ilości wody ze sklepu do domu, gdyż wymaga to dużo zachodu oraz pieniędzy. Jest jednak dużo prostszy i tańszy sposób – to wkłady filtrujące Dafi.

Dzbanki filtrujące Dafi – niezbędne w każdym domu

Dzbanek filtrujący to bardzo funkcjonalne, a zarazem bardzo proste w obsłudze urządzenie, które umiejętnie łączy w sobie estetyczny wygląd z wysoką skutecznością w filtrowaniu wody. Najważniejszym ich elementem jest wkład filtrujący, który zamienia wodę kranową o pozostawiającej wiele do życzenia jakości w pełnowartościową wodę pitną. Jak to możliwe?

Wkłady filtrujące to starannie skomponowane podłoża filtrujące, które mają za zadanie znaczące poprawienie jakości wody kranowej. Niezwykle skuteczna mieszanka węgla aktywowanego i żywicy jonowymiennej ma za zadanie usunięcie metali ciężkich, chloru, zanieczyszczeń stałych wody. Poprawia to skład wody, jej walory smakowe i zapachowe, a także redukuje twardość wody.

Jakie odniesiesz korzyści?

Zapewne wiesz, że regularne picie wody to zdrowy i konieczny nawyk. Dzbanek filtrujący Dafi ułatwi Ci jego zrealizowanie. Jeśli masz pod ręką urządzenie, które bez najmniejszego zaangażowania dostarczy Ci dowolnej ilości wartościowej wody pitnej. Wystarczy wlać wodę do dzbanka filtrującego i chwilę poczekać. Dzbanek filtrujący ma niewielkie rozmiary, jest zatem urządzeniem mobilnym, które możesz wszędzie zabrać ze sobą. W pracy, na wczasach, podczas weekendu u znajomych – wszędzie możesz mieć ze sobą dzbanek Dafi. To różni go od stacjonarnych filtrów kranowych.

Inne korzyści? Zaoszczędzisz naprawdę sporo – miesięczny koszt zakupu wody butelkowanej jest nieporównywalnie niższy niż koszt zakupu wkładu filtrującego. FIltry wody powinny być wymieniane średnio co 4 tygodnie. Ponadto nie musisz codziennie dźwigać ze sklepu ciężkich butelek. No właśnie, butelki… Jeśli wybierzesz dzbanek filtrujący Dafi, znacznie spadnie ilość produkowanych przez Twoją rodzinę odpadów PET. Taka ekologiczna postawa także nie jest bez znaczenia.

Jeśli wybierzesz wkłady filtrujące Dafi wzbogacające wodę pitną w magnez, zapobiegniesz bardzo powszechnym niedoborom tego pierwiastka. Zaś filtr Dafi zwiększający pH wody powoduje jej alkalizację i ułatwia odkwaszenie organizmu. A to jest podstawą dbałości o zdrowie i doskonałe samopoczucie.

Rozwój osobisty i zawodowy księgowych

szkolenie

Chociaż na rynku istnieje wiele zawodów, w których raz zdobyta wiedza i doświadczenie wystarcza na całe życie zawodowe, to jednak coraz mniej osób może sobie pozwolić na zaniechanie dalszej nauki. Współczesny świat idzie do przodu, a systematyczne doszkalanie i ciągły rozwój osobisty staje się powoli nie tyle dodatkiem, ale niemal koniecznością. Rozwój umysłowy i intelektualny, poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności to często jeden z podstawowych warunków utrzymania się na rynku pracy. Zawodem wymagającym ciągłej nauki i rozwoju jest profesja księgowego. Dzisiaj księgowy nie jest już postrzegany jako osoba, która zajmuje się jedynie słupkami i tabelkami, ale jako ktoś, kto musi sprostać wymaganiom ciągle zmieniającego się świata gospodarki i finansów.

Dlaczego księgowy powinien być nastawiony na ciągły rozwój
Dobry księgowy powinien mieć bardzo szeroką wiedzę – i to zarówno w zakresie księgowości, rachunkowości i finansów, jak i obowiązujących przepisów oraz procesów zachodzących w przedsiębiorstwach i gospodarce. Jednak raz zdobyta wiedza to stanowczo za mało. Zawód księgowego jest ściśle związany z ciągłym podnoszeniem swoich kwalifikacji. Z roku na rok zmieniają się przepisy prawa, zasady i standardy poszczególnych dokumentów, obowiązki i formy rozliczeń, kwestie związane z podatkami, sposoby działania przedsiębiorstw i urzędów oraz wiele innych rzeczy. Zatrzymanie się na pewnym etapie wiedzy może być bardzo niebezpieczne – nieznajomość nowych zasad i przepisów może skutkować kosztownymi błędami. Poza tym nie należy zapominać o tym, iż funkcjonowanie Polski w Unii Europejskiej wymaga od księgowego ciągłego poszerzania wiedzy w kwestii międzynarodowych rozliczeń i zasad współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Równie ważną kwestią jest poznawanie coraz to nowych programów komputerowych oraz nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które mogą w znaczący sposób ułatwić pracę w księgowości.

Sposoby dokształcania i zdobywania nowej wiedzy
Zawód księgowego wymaga ciągłej nauki. Szkoła, studia, kurs bądź szkolenie to dopiero początek zawodowej drogi. Aby utrzymać się w zawodzie księgowego i zdobywać w nim coraz większe doświadczenie, należy postawić na ciągły rozwój osobisty. Z jednej strony zawód księgowego wymaga ciągłego czytania, samodzielnego poszukiwania informacji o nowościach oraz śledzenia wszelkich zmian zachodzących w przepisach i zasadach funkcjonowania gospodarki i finansów. Z drugiej strony coraz więcej ośrodków szkoleniowych proponuje przedstawicielom tej profesji szkolenia dla księgowych, których głównym zadaniem jest dostarczenie profesjonalnej wiedzy w zakresie wykonywanego zawodu. Tematyka tych szkoleń może być bardzo różna – od zapoznania się z konkretnymi zmianami w przepisach po nabycie zupełnie nowej wiedzy. Każdy księgowy decydujący się na określony kurs może pogłębić swoją dotychczasową wiedzę lub zdobyć nowe umiejętności i uprawnienia (na przykład szkolenie z określonego programu komputerowego bądź kurs na biegłego rewidenta). Szkolenie zawodowe może wynikać z potrzeb pracodawcy lub być samodzielną inicjatywą księgowego. Jedno nie ulega wątpliwości – kursy, szkolenia i ciągłe dokształcanie to codzienna rzeczywistość każdej osoby wykonującej ten zawód.

Program Płatnik – podstawowe informacje

platnik

Program Płatnik został stworzony przez firmę Asseco Poland SA w celu elektronicznego wysyłania wszelkich dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Program ten jest dedykowany wszystkim płatnikom składek, a jego podstawową zaletą jest umożliwienie wymiany informacji z ZUS-em w systemie online (bez konieczności odwiedzania placówki). Podstawowe funkcje programu umożliwiają podmiotom sporządzanie, wysyłanie i weryfikowanie dokumentów w sposób elektroniczny, dzięki czemu stał się on podstawowym narzędziem pracy wielu osób zajmujących się kadrami.

Podstawowe funkcje programu Płatnik
Program Płatnik to duże ułatwienie dla wszystkich osób, które są zobowiązane do wysyłania do ZUS-u wszelkich informacji o odprowadzanych składkach społecznych. Jego podstawowe funkcje to:
- pobieranie danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących składek osób ubezpieczonych,
- wysyłanie dokumentów dotyczących ubezpieczeń,
- przekazywanie informacji o aktualnym statusie przetwarzanych dokumentów, 
- tworzenie dokumentów służących do wyrejestrowania z ZUS-u osób dotychczas ubezpieczonych,
- informowanie użytkownika programu o konieczności stworzenia dodatkowych dokumentów (na przykład dotyczących wyrejestrowania członków rodziny),
- podpowiadanie płatnikowi informacji dotyczących prowadzonej działalności (na przykład adres bądź numer konta bankowego),
- tworzenie dokumentów informacyjnych dla osób ubezpieczonych,
- wymuszanie stworzenia korekty (w przypadku zmiany stopy procentowej).
Dodatkowo program Płatnik umożliwia użytkownikom wydruk dokumentów, przelewów bankowych oraz potwierdzeń wpłat, import danych kadrowo – płacowych, przetrzymywanie danych osób ubezpieczonych, a także przygotowywanie przelewów w formie pliku. 

Pobieranie danych z ZUS-u
Program Płatnik – oprócz wygodnej wymiany informacji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych – umożliwia także pobieranie z ZUS-u określonych danych. Każdy użytkownik programu może pobrać dane dotyczące zarówno płatnika, jak i zgłoszonych przez niego osób. Podstawowe grupy danych, które są możliwe do pobrania to:
- parametry konfiguracyjne,
- informacje z kont płatnika i osób ubezpieczonych,
- aktualne statusy dokumentów.
W celu pobierania szczegółowych danych niezbędne jest posiadanie certyfikatu kwalifikowanego oraz odpowiadającego mu klucza prywatnego. 

Znajomość obsługi programu Płatnik jest obecnie niezbędnym elementem w pracy każdego działu kadrowo – płacowego (i to zarówno w przedsiębiorstwach, jak i w biurach rachunkowych). Prawidłowa obsługa programu jest nie tylko dużym ułatwieniem w pracy, ale także gwarantem prawidłowo wypełnionych dokumentów, a tym samym szansą na wyeliminowanie bądź zmniejszenie liczby korekt składanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ten popularny program posiada wiele rozbudowanych funkcji, a poznanie wszystkich możliwości Płatnika może zająć sporo czasu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs programu Płatnik, który w profesjonalny sposób przygotuje do jego obsługi. Podstawowe kursy trwają kilkanaście godzin, a podczas zajęć uczestnicy nabywają wiedzę – zarówno teoretyczną, jak i praktyczną – na temat działania i obsługi programu. 

Przewodnik Warszawa – odkrywanie Pragi

przewodnik-warszawa-3

Z każdym rokiem Warszawa odrobinę zmienia swoje oblicze. W mieście przybywa miejsc zadbanych i turystycznie atrakcyjnych. Świetnym przykładem jest warszawska Praga, która jeszcze nie tak dawno odstraszała turystów i była uważana za dzielnicę niebezpieczną, a dziś wyrasta na kolejne centrum życia kulturalnego i rozrywkowego. Prezentujemy Przewodnik Warszawa dedykowany właśnie tej wyjątkowej dzielnicy!
Czytaj więcej

Ekodriving – przygotowanie samochodu

Ekodriving

Wbrew pozorom ekodriving to nie tylko odpowiedni styl jazdy związany z przewidywaniem sytuacji na drodze i dostosowywaniem swojego tempa jazdy do ruchu ulicznego i jego natężenia, ale przede wszystkim również odpowiednie przygotowanie pojazdu do drogi. To właśnie tutaj wielu Polaków popełnia błąd i pomija przygotowanie samochodu, które opiera się na kilku prostych czynnościach mogących następnie przełożyć się na nawet kilkunastoprocentowe zmniejszenie spalania. Jak zatem przygotować samochód przed drogą i co powinniśmy sprawdzić?

Opory toczenia oraz powietrza
Według różnych naukowych opracować same opory toczenia odpowiedzialne są za 1/5 spalania samochodu. Opory toczenia są tym większe, im gorszej jakości oponę zastosujemy bądź im większa będzie powierzchnia styku opony z asfaltem. Warto przynajmniej raz na dwa tygodnie sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach, aby było one wartością nominalną zalecaną przez producenta danego samochodu. Sprawdzonym sposobem jest nawet podniesienie ciśnienia o 0,1 bara na każde koło, co jeszcze bardziej spowoduje zmniejszenie się oporów toczenia.

Podobnie jest z oporami powietrza – jeżeli nie używamy bagażnika dachowego to warto go zdemontować. Również dokładany spoiler na klapie, który ma wartość jedynie estetyczną, może powodować wzrost spalania nawet o 0,5-1l/100km!

Waga samochodu
Im samochód cięższy, tym więcej paliwa będzie potrzebne – prosta zasada, o której bardzo często zapominamy. Przed podróżą warto zajrzeć do naszego bagażnika i usunąć z niego wszystkie niepotrzebne przedmioty. Jeżdżąc tylko po mieście warto pomyśleć o zastąpieniu ciężkiego koła zapasowego lekkim i poręcznym zestawem naprawczym – zyskamy przestrzeń w bagażniku, jak i zaoszczędzimy kilkanaście kilogramów, które mogą przełożyć się na spadek spalania nawet o kilka procent!

Podsumowując, niezależnie od tego czy nasze podróże samochodem mają po 10 czy 1000 kilometrów, to warto odpowiednio zadbać o przygotowanie naszego samochodu – po co spalać dodatkowe paliwo i płacić za nie?